Hangi Turist, Neden Türkiye’yi Tercih Ediyor?

 

Türkiye büyük bir coğrafya üzerinde yayılması sebebiyle her sene pek çok ülkeden farklı sebeplerle gelen turistleri konuk ediyor. Peki hangi ülkeler Türkiye’nin hangi bölgesine ilgi gösteriyor?

Türkiye’yi ziyaret eden turistlerin, tatile yönelik ilgi, beklenti ve zevkleri ülkelerine göre değişiyor

Geçen yıl Türkiye’ye gelen toplam 23 milyon 341 bin turistin, 4 milyon 148 binini Almanlar, 2 milyon 465 binini Ruslar, 1 milyon 916 binini İngilizler oluşturdu, bu ülkeleri Bulgaristan, İran, Hollanda, Fransa, ABD, Gürcistan ve Ukrayna’dan gelenler izledi.

“Türkiye’de, her yaz dönemi sahilleri dolduran, İstanbul Kapalıçarşı’da alışveriş yapan, peri bacalarında fotoğraf çektiren, yöre halkının bile tırmanmadığı dağlara çıkan bu turistler, neden ve ne zaman Türkiye’ye geliyor, ne tür tatil yapmayı seviyor, ne kadar harcıyor?”.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğünün verileri, farklı ülkelerden gelen turistlerin beklenti, zevk, ilgi düzeyi ve tercihlerinin de farklı olduğunu gösteriyor.

ALMANYA ALMANLARIN YAZLIĞI
Yılda 47 milyon kişinin yurt dışına çıktığı Almanya’da, tatil yapmak en önemli ihtiyaç ve giderek “statü” göstergesi haline gelmeye başladı.

Türkiye’nin yıllardır değişmeyen ana pazarı Almanya olsa da tatillerde kişi başı ortalama bin 143 Avro harcayan Almanların ilk tercihi aslında İspanya. Yaklaşık 9 milyon Alman, İspanya’da en fazla Balear ve Kanarya adalarına gitmeyi seviyor. İkinci sırada İtalya’yı, üçüncü sırada da Avusturya’yı seçen Almanların tatil tercihinde Türkiye 4. sırada. Ancak paket tur tercihinde Türkiye 3. sıraya yükseliyor.

Genellikle sıcak sularda yüzmeyi, kumlara uzanmayı ve Akdeniz mutfağını tatmayı seven, eğlence isteyen, SPA’dan ve alışverişten zevk alan Almanlar, bu nedenle daha çok tatil köyleri ve otelleri tercih ediyor. Türkiye’ye de bu nedenle Almanların gözdesi, Antalya Almanların “yazlıkları” haline geldi.

Geçen yıl 4 milyon 149 bin 805 Alman turist ağırlayan, yıl başından bu yana süren yoğun reklam kampanyası yapan Türkiye’nin 2008 sonunda, bu sayıyı gerilerde bırakması bekleniyor.

Yine de Almanları tatilden caydırmamak için “altyapı ve çevre sorunları, hayvanlara kötü muamele, terör olayları, fahiş fiyatla satılan halı, deri ve benzeri eşyalar, alış-veriş turlarına katılmada zorlamadan” kaçınılması gerekiyor.

RUSLARIN KİŞİ BAŞI HARCAMALARI DÜŞÜK

Her yıl yaklaşık 29 milyon turistin yurt dışına talile gittiği Rusya’da ise Almanya’nın aksine Türkiye, en gözde tatil ülkesi. Ruslar, Türkiye’den sonra en fazla Mısır, Çin, Fransa ve Dubai’ye gidiyor.

Rusya’nın soğuk ikliminden kaçıp, yaz aylarında deniz-kum-güneş üçlüsünü tercih eden, geldiklerinde 10-15 gün kalan Ruslar, tatil tercihinde tur paketi fiyatı, her şey dahil sisteminin içeriği ve hizmet kalitesiyle aquapark, disko ve animasyon gibi etkinliklerin olup olmadığına dikkat ediyor. Rezervasyon için son dakikaya kadar bekleyen Ruslar, daha çok 2 veya 3 yıldızlı otellere gidiyor. Bu nedenle kişi başı ortalama harcamaları da düşük; bir haftalık tatil için 500 dolar harcanıyor.

Ruslar, Türkiye’de Almanlar gibi Antalya, Marmaris, Bodrum, Kuşadası ve İstanbul’u tercih ediyor. Geçen yıl gelen 2,5 milyon Rus turist sayısının, bu yıl otellerin dolmasıyla daha da artması bekleniyor.

Ruslar, en fazla tur paketi fiyatlarının artması ile eğlence imkanlarının yeterli olmamasından olumsuz etkileniyor.

İNGİLİZLER MUĞLA’YA, FRANSIZLAR BODRUM’A

İngilizler Türkiye’ye en fazla gelen turistler arasında ilk üçe girse de İngiltere’den yurt dışına tatile gidenlerin tercihlerinde Türkiye alt sıralarda kalıyor. İngilizler tatil için en fazla İspanya, Fransa ve İrlanda’yı, ardından İtalya, ABD, Almanya, Yunanistan, Hollanda, Portekiz, Belçika ve Türkiye’yi tercih ediyor.

Yine de Türkiye, paket tur tatillerinde İspanya ve Yunanistan’dan sonra üçüncülük koltuğuna yerleşiyor.

Tatilde deniz kıyısında dinlenmeyi, golf, yat ve dalış gibi etkinlikleri seven, sağlık turizmini tercih eden İngilizleri, sıcak iklim, kültür, tarih ve doğal güzellikler ile uygun fiyatlar etkiliyor. Bunlar aynı zamanda İngilizlerin Türkiye’ye gelmelerindeki en önemli sebepler.

Temmuz-Eylül arası, Noel Tatili ve Paskalya’da tatile çıkan İngilizlerin yüzde 60’ından fazlası Muğla, yüzde 15’i İstanbul, yüzde 12’si de Antalya’da tatil yapıyor. Paket turla her şey dahil otellerde ortalama 10 gün kalan İngilizler, diğer ülkelere seyahatlerinde kişi başı ortalama 940 dolar, Türkiye’de ise bin 187 dolar harcıyor.

TÜRKİYE FRANSIZLARIN DA TATİL TERCİHLERİ ARASINDA
Türkiye Fransızların da tatil tercihleri arasında yer alıyor.

Fransızlar öncelikle İspanya, İtalya, Yunanistan, Fas, Tunus ve Mısır gibi ülkeleri tercih etseler de Türkiye’ye deniz, kültür ve inanç turizmi, kırsal turizm ve şehir turları için gelmeyi seviyorlar.

Genellikle yaz aylarında, iki haftalık seyahatlere çıkan Fransızlar, tatil köyleri, 3, 4 ve 5 yıldızlı oteller ile arkadaşlarında kalıyor. Yurt dışı tatillerinde kişi başı ortalama bin avro harcayan Fransızlar, en fazla Bodrum, İzmir, Antalya, İstanbul ve Kapadokya’yı tercih ediyor.

Tatil kararını yılın başında verdikleri için Bakanlık, Fransa’da Ocak-Haziran aylarında daha yoğun reklam yapıyor.

HOLLANDALILARI TÜRK İNSANININ SICAKLIĞI ÇEKİYOR
Türkiye’ye en fazla turistin geldiği bir diğer ülke olan Hollanda’da da tatil için Fransa, Almanya, İspanya, Avusturya, İtalya, Yunanistan, Türkiye ve İngiltere tercih ediliyor.

Hollanda’da en fazla seyahat eden 55 yaş üstü ile çocuklu aileler, güneşli ve güzel havası, denizi ve kumu olan, ucuz, insanları sıcak kanlı ülkelere gitmeyi seviyor ama ülkelerdeki siyasal gelişmeler ile son dönemde ortaya çıkan kene vakalarından olumsuz etkileniyorlar.

Türkiye’de genellikle 4 ve 5 yıldızlı oteller ve birinci sınıf tatil köylerinde kalan Hollandalılar, en fazla İstanbul, Alanya, Side, Antalya, Bodrum ve Marmaris’e gidiyor. Hollandalılar, Türkiye’de 802 avro, İspanya’da 763 avro, Yunanistan’da 910 avro, Akdeniz Bölgesi genelinde de 812 avro harcıyor.

Ayrıca, en fazla televizyon reklamları ile açıkhava ve yazılı basından etkilenen Hollandalılar için, Ocak-Nisan aylarında televizyonlarda, kış turizmi için de Ekim-Kasım-Aralık aylarında reklamlar yapılıyor.

ABD, TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR PAZAR
Denizaşırı ülke olması dolayısıyla gelen turist sayısı 600-700 binlerde kalsa da ABD, turist profili açısından Türkiye için önemli bir pazar.

Her yıl yaklaşık 30 milyon kişinin deniz aşırı seyahat yaptığı ABD’den, tatil için en fazla İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, Japonya ve Çin’e gidiliyor.

Deniz-kum-güneş yerine, tarihi-kültürel zenginlik, alışveriş ile şehir turlarını seven Amerikalılar, bu nedenle konak gibi restore edilmiş özel belgeli tesisler ile 5 yıldızlı otellerde kalıyor ve kişi başı ortalama bin 500 dolar harcıyor.

Kültür, şehir ve inanç turizminin yanı sıra kruvaziyer turizmine de yoğun ilgi gösteren Amerikalıların Türkiye’de ilgisini daha çok İstanbul, Kapadokya, Kuşadası-Efes ve Antalya çekiyor. En çok tüketici dergileri, gazete, TV ve internetten etkilendikleri için bu mecralarda, Aralık-Nisan döneminde Türkiye’yi tanıtım faaliyetleri yürütülüyor.

TURİZMDE RAKİP, TATİLDE TURİST
Akdeniz çanağında turizmde rakibimiz olan İtalyanlar tatil için Bodrum, Antalya, İstanbul, Kapadokya ve Efes’e; İspanyollar da Kapadokya ve İstanbul’un yanı sıra, Ege ve Akdeniz bölgelerine geliyor.

Belçikalılar, Türkiye’yi denizi ve kültürünün yanı sıra kongre ve sağlık turizmi için; Kuzey Avrupa ülkeleri de bozulmamış kıyı şeridi, Akdeniz güneşi, yeni golf alanları ve şifalı kaplıcaları için tercih ediyor.

Türkiye, Mısır, İspanya, Tunus, Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülkelere seyahat eden Ukraynalılar, son dakikada karar verip bir hafta ile 15 gün arası tatil yapıyor. Deniz-güneş-kum sunan, aquapark, disko ve animasyon gibi eğlence aktiviteleri olan, her şey dahil sistemindeki 3, 4 ve 5 yıldızlı otelleri tercih eden Ukraynalılar, Kemer, Alanya, Marmaris, Bodrum ve İstanbul’da, ortalama kişi başı 800-900 dolar harcıyor.

UZAK DOĞU YAKINLAŞIYOR
Genellikle komşuları Çin, Hong Kong, Güney Kore ve Tayland’ı, deniz aşırı komşusu ABD’yi gezmeyi seven Japonlar, Avrupa’da da İspanya, Almanya ve İtalya’ya gidiyor.

Zengin uygarlık kalıntıları, bozulmamış doğal güzellikleriyle Türkiye de sürekli yeni yerler görmek isteyen ve düzenli seyahat eden Japonlar için cazibe merkezlerinden biri haline geliyor.

2 bin 500 dolar ile tatillerde en fazla harcama yapan turist grubuna giren Japonlar, özellikle İstanbul ve Kapadokya’yı beğeniyor. Japonların en fazla dikkat ettiği konu ise ülke güvenliği.

Yurt dışında, grup halinde seyahat eden, tanınmış yerlerde resim çekmeyi, müze ziyaretini, alışverişi seven Çinlilerden son yıllarda Türkiye’ye gelenlerin sayısı artmaya başladı.

Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan’dan Türkiye’ye, dinlenme, bavul ticaret, kış turizmi, fuar, sergi, iş görüşmesi ve öğrenim amaçlı seyahatler yapılıyor.

Son yıllarda Türkiye’ye ilgisi artan İranlılar, daha çok deniz ve inanç turizmi ile alışveriş için  geliyorlar.

Türkiye’yi tatil için yoğun olarak tercih eden komşulardan biri de İsrail. Yurt dışı seyahatlerinde kişi başı ortalama bin 350 dolar harcayan, tatilde denize gitmeyi ve alışveriş yapmayı isteyen İsrailliler, Türkiye’de Akdeniz ve Ege kıyılarının yanı sıra Karadeniz’e de gidiyor.

Kaynak:

Category: Ülkeler  Tags: , ,
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
One Response
  1. Mavi Yolculuk dedi ki:

    internetde sörf yaparken sayfanızı ziyaret ettim herşey okadar hoş ve anlaşılır olmuşki elinize sağlık ve bizlerde sayfanıza katkıda bulunmak için özgün içerik yazmaya zaman ayırdık yapmış olduğumuz mesleğimiz mavi yolculuk konusunda bilinmesi gerekenleri bize yerverdiğiniz bölümde anlatmaya çalışacağiz, Türkiye sahilleri, Akdeniz içindeki tecrübelerimizden, gördüğümüz bildiğimiz anladığımız kadarı ile kıyıları en güvenilir en temiz ve ilginç sahil yapısına sahip, rüzgarlara korunaklı bol miktarda koylar olduğu gibi bu koyları süsleyen onlarca geçmiş medeniyetlerin izleri ve antik kentler açısından zengin olduğu kadar, görsel ziyafet olarak ve mavi tur için benzersizdir. Uygun sıcaklıktaki güvenli denizi ve her türlü ihtiyacın karşılanabileceği yakın sahil kasabaları, halkının misafirperver ve yardım severliği, denizinin sürekli olarak temiz oluşu, suyun berraklığı ve bu nedenle de her türlü aktivitesi bulunan sahillerimizi burada kısaca anlatmaya çalıştık herkez teşekkür eder iyitatiller dileriz.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>