EMİTT 2010 Her Zamanki Gibi Coşkuluydu

Beril Dilsiz

TURİZM DÜNYASI

Doğu Akdeniz Uluslar arası Turizm ve Seyahat Fuarı (East Mediterranean International Travel&Tourism Exhibition)-EMITT  bu yıl da turizmin coşkusunu, enerjisini insanlara en güzel şekilde yansıtmayı başardı. 14. kez düzenlenen fuarda, dört günlük süre zarfında turizm çiçeğinin taç yaprakları beş duyu ziyafetiyle tanıtıldı. Kulakların pası illerin özgün müzikleriyle, ağızların tadı birbirinden leziz yöresel lezzetlerle, burunlar oracıkta pişen tatların yenilesi kokusuyla, gözler girilen her salonun kapısında bir hayat öyküsünü aktaran gülümser yüzlerle, hisler hamarat yöre insanının maharetli ellerinin dokundurulduğu hediyeliklerle dokunsala dönüştürülerek katılımcılara turizm şöleni yaşatıldı.

Her bir salonda, taç yapraklardan birinin içinde hayat bulmuş insanların turizmle yeşermiş yürekleri tanıştı. Bir salonda dünya insanları kucak açtı gelen misafirlerine; Suriye, Mısır, Makedonya, Dubai, Yemen, Tayland, Tunus, Brezilya, Yunanistan ve daha niceleri (Uluslar arası Katılımcılar)… Ve bir başka salonda Türkiye’nin yedi ayrı bölgesinin insanlarıyla-gelenekleriyle- gösterileriyle renklendi Türk turizmin kültürel çehresi (Beldeler)… Öte yanda oteller, bölge dernekleri, seyahat acenteleri, tur operatörleri, basın kuruluşları, otel ekipmanları-tedarikçi firmaları vb. kuruluşların yer aldığı standlarda turizmin sesi duyuruldu kitlelere…

11-14 Şubat tarihleri arasında devam eden fuarda, Geleneksel Van Kahvaltısı ve yabancı konuklar için düzenlenen Türk Gecesi organizasyonun ilgi çeken etkinliklerindendi. Fuar Kültür ve Turizm Bakanı’nın konuk olmasıyla daha da hareketlendi. Ve son gün düzenlenen EMITT 2010 En İyiler Plaket Töreni ile fuarda en çok başarı sağlayan standlar ödüllerine kavuştu.

Çıkışta tanıtım materyalleri ve hediyelikler ile dağılan kalabalık ile fuar alanı; alışveriş merkezini boşaltmış çılgın alışveriş hastalarını aratmayan görüntülere sahne oldu. Fuar sonunda turizmciler daha da kaynaştı, eller tokalaşmaktan nasırlaştı, suratlar gülümsemekten mayıştı. Neticede 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’un ev sahipliği yaptığı etkileyici bir organizasyon oldu.

 Bu yıl Türk turizminin tanıtımında, ülkemize yaraşır bir 2010 başlangıcı yaptık. Darısı gelecek EMITT’li yıllara…

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>